Harold Enquist Jr. attends 84th Annual Teck Enquist Slalom event at Mt. Seymour

Article #3386
2020-03-09
Published By: Kathy Stahr

Mount Seymour Ski Club hosts annual Enquist Slalom event sponsored by Teck
Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
The classic Teck Enquist Slalom was held March 7 & 8 under ideal winter conditions at Mt. Seymour. The two-day event demands back to back top finishes in each of the two-run slaloms for those wanting to contend for the historic Enquist Slalom Trophies.

Ella Kaufmann (Whistler Mountain Ski Club) and Manu Gandhi (Cypress Ski Club) prevailed as the recipients of the women’s and men’s trophies.

The 84th annual race was hosted by the Mount Seymour Ski Club and featured competitors from ages 12-16 from ski clubs all across BC Alpine’s Coast Zone.

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com

Harold Enquist Jr. attended the awards ceremony and presented the trophies to this year’s winners. The Enquist Slalom is named in honour of his father Harold Enquist Sr., a pioneer in establishing skiing on Mt. Seymour in the late 1930s. Harold Enquist Jr. raced in the event in his youth, finishing third in the 1953 event.Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
 

The Mount Seymour Ski Club wishes to thank race series sponsor Teck, all the volunteers for making the race possible, and Mount Seymour Resorts for its continued support.

~ Report submitted by Robert Selby (Media Liaison) Mount Seymour Ski Club

~ Photos courtesy of Michael Iwasaki, Mount Seymour Ski Club Member

 

Top-3 results below:

U14 Women - Saturday, March 7, 2020

First Place:      Maeve Pretty, Grouse Tyee Ski Club

Second Place:  Erica Zander, Cypress Ski Club

Third Place:     Annabel Li, Grouse Tyee Ski Club


U14 Men – Saturday, March 7, 2020

First Place:      Pearce Manning Avini, Grouse Tyee Ski Club

Second Place:  Nick Kokot, Mt. Seymour Ski Club

Third Place:     Flynn Eccles, Hemlock Ski Club


U16 Women – Saturday, March 7, 2020

First Place:      Sofia Blouin, Grouse Tyee Ski Club

Second Place:  Ella Kaufmann, Whistler Mountain Ski Club

Third Place:     Isabelle Sexton, Whistler Mountain Ski Club

 

U16 Men – Saturday, March 7, 2020

First Place:      Cole MacDougall, Grouse Tyee Ski Club

Second Place:  Noah Fischer, Grouse Tyee Ski Club

Third Place:     Manu Gandhi, Cypress Ski Club

 

U14 Women – Sunday, March 8, 2020

First Place:      Tessa Wang, Grouse Tyee Ski Club

Second Place:  Erica Zander, Cypress Ski Club

Third Place:     Maeve Pretty, Grouse Tyee Ski Club

 

U14 Men – Sunday, March 8, 2020

First Place:      Ihsan Salari, Cypress Ski Club

Second Place:  Pearce Manning Avini, Grouse Tyee Ski Club

Third Place:     Flynn Eccles, Hemlock Ski Club

 

U16 Women – Sunday, March 8, 2020

First Place:      Jacqueline Smith, Whistler Mountain Ski Club

Second Place:  Ella Kaufmann, Whistler Mountain Ski Club

Third Place:     Isabelle Sexton, Whistler Mountain Ski Club

 

U16 Men – Sunday, March 8, 2020

First Place:      Manu Gandhi, Cypress Ski Club

Second Place:  Nick Katrusiak, Whistler Mountain Ski Club

Third Place:     Konrad Jakobs, Grouse Tyee Ski Club


Link to full results HERE

 

Contact Us

BC Alpine Ski Association
403 - 1788 W Broadway
Vancouver, BC, V6J 1Y1 P: (604) 678-3070
Email
office@bcalpine.com