Red Mountain Showcases Province's Best U16 Racers at Teck Open Event

Article #2801
2015-01-19
Published By: Kathy Stahr

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
Kristina Natalenko (Grouse Tyee) earns trip to CWG and Topolino - PHOTO CREDIT: Steve Fleckenstein

JUST ADDED: Photographer Lesley Chisholm took almost 200 action shots at Red Mountain - find your racer's picture HERE

RED MOUNTAIN RESORT (January 19, 2015) - Fog, wind and two Kootenay-style snowfalls at Red Mountain during the Teck Open Series were somewhat fierce, but the province's best U16 racers battled a much tougher adversary: each other!

With selection for the Canada Winter Games on the line, in addition to the newly developed Club Points awarding, which includes all attending club racers, competitors hurled themselves down the legendary Backtrail in a pair of giant slaloms, and one slalom event over three days at the West Kootenay resort.

With the newly-minted Training Centre at Red boasting ideal training conditions prior to the event, the snow came in droves over the three days of competition, putting the race organizers from the Red Mountain Racers in a work-hard-or-lose situation, but the courses held up successfully and smiles were aplenty.

Grouse-Tyee scored two Canada Winter Games roster spots on Team BC, and finished second overall behind WMSC in the Club Points awards, with the Fernie Alpine Ski Team finishing third.

The Whistler Mountain Ski Club (WMSC) excelled, particularly in the men’s field, claiming a handful of medals during the series and qualifying a total of 6 athletes for the much-coveted roster spots on Team BC for the upcoming Canada Winter Games in Prince George, February 13 to March 1, 2015.

In addition to Canada Games selections, B.C.’s top U16 female and male skiers – Kristina Natalenko (Grouse-Tyee) and Kaspar Woolley (WMSC), earned an invitation to the Trofeo Topolino event as part of a Team Canada group that will be attending the races in late February.

CWG Team BC Roster - Women:

1. Kristina Natalenko – Grouse Mountain Tyee Ski Club
2. Ella Renzoni – Whistler Mountain Ski Club
3. Katie Fleckenstein – Whistler Mountain Ski Club
4. Frances MacDonald – Grouse Mountain Tyee Ski Club
5. Brooke Lukinuk – Big White Racers/Kelowna Ski Club

CWG Team BC Roster - Men

1. Kasper Woolley – Whistler Mountain Ski Club
2. Kyle Alexander – Whistler Mountain Ski Club
3. Asher Jordan – Whistler Mountain Ski Club
4. Alexander Valentin – Whistler Mountain Ski Club
5. Gavin Donald – Vernon Ski Club

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
CANADA GAMES Qualifiers - Women and Men - PHOTO CREDIT: Ryan Flett


Click HERE for full rankings (BC Alpine 2014/15 U16 Provincial Ranking System)

Club Points - Top 10 Results (Click HERE for full list and details)

1 Whistler Mountain Ski Club 65.63 points
2 Grouse Mountain Tyee Ski Club 78.14 points
3 Fernie Alpine Ski Team 101.92 points
4 Prince George Ski Club 107.14 points
5 Red Mountain Racers 110.11 points
6 Windermere Valley Ski Club 144.81 points
7 Vernon Ski Club 147.98 points
8 Whitewater Ski Team 149.12 points
9 Apex Ski Club 150.21 points
10 Hemlock Ski Club 150.71 points

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
Club Points, representatives from Top 3 - Photo Credit: Ryan Flett

Overall Race Results - Top 10 (COMPLETE OFFICIAL RESULTS)

Friday, January 16 Slalom, Top 10 overall Men
1 JORDAN, Asher (Whistler Mountain Ski Club) 1:30.67
2 WOOLLEY, Kasper (Whistler Mountain Ski Club) 1:32.02
3 TSUTSUMI, Masashi (Whistler Mountain Ski Club) 1:33.70
4 HOWDEN, Reece (Apex Ski Club) 1:35.11
5 VALENTIN, Alexander (Whistler Mountain Ski Club) 1:36.93
6 KOWALCZYK, Myles (Whistler Mountain Ski Club) 1:37.00
7 YOUNGBERG, Anton (Vernon Ski Club) 1:37.51
8 ROWELL, Gavin (Prince George Ski Club) 1:38.09
9 WAKKARY, Olin (Cypress Ski Club) 1:38.15
10 NOVAK, Will (Fernie Alpine Ski Team) 1:38.24

Friday, January 16 Slalom, Top 10 overall Ladies
1 NATALENKO, Kristina (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1:39.97
2 FLECKENSTEIN, Katie (Whistler Mountain Ski Club) 1:40.54
3 MACDONALD, Frances (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1:40.80
4 MORRIS, Micah (Fernie Alpine Ski Team) 1:41.46
5 BIGOM-MUNCK, Cirkeline 1:43.46
6 RENZONI, Ella (Whistler Mountain Ski Club) 1:44.60
7 DAWSON, Erin (Whistler Mountain Ski Club) 1:45.60
8 ANDISON, Jane (Red Mountain Racers) 1:45.70
9 LUKINUK, Brooke (Big White Racers/Kelowna Ski Club) 1:46.16
10 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 1:47.31

Saturday, January 17 Giant Slalom, Top 10 overall Men
1 WOOLLEY, Kasper (Whistler Mountain Ski Club) 1:59.23
2 ALEXANDER, Kyle (Whistler Mountain Ski Club) 2:03.35
3 ATHANS, Marcus (Apex Ski Club) 2:06.08
4 BENNETT, Jake (Whistler Mountain Ski Club) 2:06.78
5 OLIEMANS, Jason (Smithers Ski & Snowboard Club) 2:07.01
6 HOWDEN, Reece (Apex Ski Club) 2:07.23
7 CALLAGHAN, Christian (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 2:07.29
8 PETKOVIC, Konstantin (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 2:09.07
9 MACDONALD, Luke (Fernie Alpine Ski Team) 2:09.11
10 SUSHAMS, Tom (Whistler Mountain Ski Club) 2:09.60

Saturday, January 17 Giant Slalom, Top 10 overall Ladies
1 RENZONI, Ella (Whistler Mountain Ski Club) 2:05.48
2 NATALENKO, Kristina (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 2:06.38
3 MACDONALD, Frances (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 2:07.35
4 ANDISON, Jane (Red Mountain Racers) 2:08.70
5 MAH, Nicole (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 2:09.24
6 PANKE, Kaysa (Red Mountain Racers) 2:10.67
7 JEPSEN, Mollie (Whistler Mountain Ski Club) 2:11.54
8 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 2:13.02
9 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 2:13.28
10 VOSS, Katrina (Hemlock Ski Club) 2:14.27

Sunday, January 18 Giant Slalom, Top 10 overall Men
1 WOOLLEY, Kasper (Whistler Mountain Ski Club) 59.95
2 JORDAN, Asher (Whistler Mountain Ski Club) 1:00.40
3 TSUTSUMI, Masashi (Whistler Mountain Ski Club) 1:00.82
4 VALENTIN, Alexander (Whistler Mountain Ski Club) 1:01.59
5 DONALD, Gavin (Vernon Ski Club) 1:01.73
6 ROWELL, Gavin (Prince George Ski Club) 1:01.94
7 ATHANS, Marcus (Apex Ski Club) 1:02.55
8 MONROE, Evan (Sun Peaks Alpine Club) 1:02.57
9 CALLAGHAN, Christian (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1:02.95
10 BEATTIE, Jamis (Red Mountain Racers) 1:03.09

Sunday, January 18 Giant Slalom, Top 10 overall Ladies
1 PATTERSON, Soleil (Red Mountain Racers) 1:01.34
2 NATALENKO, Kristina (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1:02.30
3 RENZONI, Ella (Whistler Mountain Ski Club) 1:02.53
4 LUKINUK, Brooke (Big White Racers/Kelowna Ski Club) 1:02.67
5 FLECKENSTEIN, Katie (Whistler Mountain Ski Club) 1:02.70
6 MAH, Nicole (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1:03.22
7 JEPSEN, Mollie (Whistler Mountain Ski Club) 1:03.25
8 DAWSON, Erin (Whistler Mountain Ski Club) 1:03.55
9 MACDONALD, Frances (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1:04.00
10 CARRUTHERS, Catherine (Fernie Alpine Ski Team) 1:04.17

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
Christine Andison, Don Thompson (VP & GM of RED Mountain Resort), Kathy Moore (Mayor of Rossland) and Mike Martin (Mayor of Trail and Past General Manager of TECK Operations, Trail BC) - PHOTO CREDIT: Ryan Flett

Click HERE for more photos from Red Mountain

Contact Us

BC Alpine Ski Association
403 - 1788 W Broadway
Vancouver, BC, V6J 1Y1 P: (604) 678-3070
Email
office@bcalpine.com