WMSC's Jack Crawford wins 2 straight GS races; Collingwood U18 Nationals

Article #2670
2014-02-11
Published By: Kathy Stahr

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com 
1 James CRAWFORD; 2 Huston PHILP; 3 Peter FUCIGNA; 4 Jake GOUGEON; 5 Jeffrey READ
PHOTO CREDIT: Martin Tichy


U18 National Championships continued Tuesday in Collingwood with a FIS GS race for men and women.

Schedule is as follows:

MENS & LADIES GIANT SLALOM Feb 10th – 11th, 2014
Location: The Georgian Peaks Club

MENS & LADIES SLALOM Feb 12th & 13th, 2014
Location: Toronto Ski Club, Blue Mountain Resort

Day 2 Results (top 15 and other Team BC):

 

    U18 Canadian Championships      
    Men's GS - Unofficial Results      
    11-Feb-14

 

Rank Bib Name Run 1 Run 2 Combined
1
5 James CRAWFORD 00:47.1 00:52.1 01:39.2
2 13 Huston PHILP 00:47.4 00:52.0 01:39.4
3 2 Peter FUCIGNA 00:47.3 00:52.9 01:40.1
4 15 Jake GOUGEON 00:47.1 00:53.2 01:40.3
5 4 Jeffrey READ 00:47.4 00:53.0 01:40.4
6 12 Keegan SHARP 00:48.3 00:53.2 01:41.4
7 11 Jack LEITCH 00:48.8 00:53.4 01:42.2
8 36 Nicolas BALIT 00:49.3 00:53.2 01:42.6
9 26 A.J. ROBERTS 00:49.3 00:53.3 01:42.6
10 32 Riley SEGER 00:48.9 00:53.7 01:42.6
11 21 Dillon FITZPATRICK 00:49.0 00:53.7 01:42.7
12 51 Corey MCCONVILLE 00:48.6 00:54.1 01:42.7
13 25 Justin BEAURIVAGE 00:49.6 00:53.3 01:42.9
14 20 Spencer STODGELL 00:48.8 00:54.1 01:42.9
15 3 Stephen BOUZIANIS 00:48.4 00:54.5 01:42.9
    Other Team BC Athletes      
18 22 Sam MULLIGAN 00:48.3 00:54.9 01:43.2
24 57 Mitch SMITH 00:50.2 00:53.6 01:43.9
32 65 William WALTON 00:50.4 00:55.5 01:45.9
46 77 Harrison ARMSTRONG 00:52.4 00:55.2 01:47.6
999 43 Jonathan HUTCHISON 00:51.0 DNF DNF
999 17 Cameron ALEXANDER DNF   DNF
999 33 Carson LLEWELLYN 00:50.5 DNF DNF
999 47 Levi KEAY 00:50.1 DNF DNF
999 74 Alex GERSHON DNS   DNS
999 52 Paul COTTON 00:50.4 DNF DNF
999 40 Cooper YATES 00:50.3 DNF DNF

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
Antonia Wearmouth (Grouse Tyee Ski Club/VST) top BC girl, day 2 GS
PHOTO CREDIT: Derek Trussler

U18 Canadian Championships      
Women's GS - Unofficial Results        
  10-Feb-14
Rank  Bib  Name  Run 1 Run 2 Combined
1
7 Jocelyn MCCARTHY 00:50.6 00:51.3 01:41.8
2 8 Genevieve FRIGON 00:51.6 00:51.6 01:43.2
3 11 Tori HISLOP 00:51.4 00:51.8 01:43.2
4 2 Hannah MELINCHUK 00:51.4 00:52.0 01:43.4
5 5 Mia HENRY 00:51.5 00:52.4 01:44.0
6 10 Alexandra BURK 00:51.6 00:52.5 01:44.1
7 3 Antonia WEARMOUTH 00:51.8 00:52.4 01:44.2
8 4 Kelly STEEVES 00:51.6 00:52.7 01:44.4
9 14 Emily UNTERBERGER 00:51.9 00:52.8 01:44.7
10 23 BUREN VAN 00:52.0